Czy granie z metronomem jest konieczne?

10 sierpnia 2019

Odpowiedź jest jednoznaczna-TAK.

Uczy nas grać w równym tempie

Każde ćwiczenie, każdy utwór, który wykonujemy na jakimkolwiek instrumencie, oprócz wysokości dźwięku posiada również wartości nutowe oraz własne tempo. Nie jesteśmy automatami i nie mamy wrodzonej zdolności wygrywania całych utworów w równym tempie.Niezwykle przyjaznym urządzeniem tutaj staje się metronom. Grając często z metronomem uczymy się utrzymywać równe tempo, mało tego wchodzi nam w krew równe granie – lepiej przez to słyszymy czy ktoś grając zwalnia , czy przyśpiesza.

Wskazuje poprawność gry pod względem wartości nut i pauz.

Są w ćwiczeniach często momenty, kiedy gramy coś nie pewnie, albo wręcz źle. Metronom bardzo szybko pokaże nam, że w ćwiczeniu, w którym gramy, coś jest nie tak.

Jest niezastąpiony na etapie nauki gry na instrumencie.

Ćwiczenia zwiększające technikę gry= metronom

To praca z metronomem pozwala na kontrole prawidłowej gry wprawek i innych ćwiczeń poprawiających naszą technikę gry w określonym tempie. Chcąc zwiększać swoje umiejętności gry powinniśmy zwiększać tempo ćwiczeń. Taką kontrolę idealnie spełnia metronom dzięki niemu możemy ze świadomością zwiększać tempo gry.

Uczy nas gry zespołowej

Grając z metronomem, musimy trzymać się jego tempa, nawet jeśli się pomylimy, musimy pilnować rytmu i tempa. To my musimy naszą grą dostosować się do niego a nie on do nas. Oznacza to, że praca z metronomem uczy nas gry zespołowej.

Uczniowie grający z metronomem szybciej zaczynają samodzielnie grać i co najważniejsze- poprawnie.

Bardzo często zauważam taką prawidłowość z pracą z moimi uczniami. Dlaczego tak się dzieje? Zawsze kiedy zaczynasz grać z metronomem, nie możesz się odnaleźć, coś Ci przeszkadza, wypadasz z rytmu itd. Mówiąc wprost-źle Ci się gra, lepiej było bez metronomu. Ale nauka gry na instrumencie polega właśnie na udoskonalaniu swoich umiejętności oraz ciągła walka ze swoimi niedoskonałościami.Wystarczy więc przemóc się i grać z metronomem. W momencie kiedy odstawiasz metronom, stajesz się silniejszy muzycznie i utwór, który grałeś z metronomem zagrasz dużo lepiej i pewniej niż Ci którzy z nim nie grali ponieważ;

 • ćwicząc utwór grałeś z metronomem, więc oprócz ćwiczenia musiałeś jeszcze zwracać uwagę na „równe tykanie”- miałeś dodatkowy obowiązek, którego teraz już nie masz,przez co gra Ci się lżej
 • siłą rzeczy grasz w równym tempie.
 • jeżeli przyszło by Ci grać z kimś w duecie- nie powinieneś mieć problemów z odnalezieniem się w takiej sytuacji

Ucząc się gry na akordeonie, gitarze czy keybordzie powinniście grać z metronomem, a jeśli na początku jest ciężko, trzeba próbować, aż się uda. Keyboardy bardzo często mają wbudowane-elektroniczne metronomy.

Ubolewam nad tym, że niestety często w szkołach prywatnych metronom jest czymś abstrakcyjnym. Na szczęście są placówki, gdzie jest on często używany i stoi w szkole na honorowym miejscu.

Mam nadzieje, że będziesz często grał z metronomem, nawet jeśli na początku jest cięzko się do niego przyzwyczaić.

Udostępnij wpis

Liczba komentarzy: 3

 1. Katarzyna pisze:

  Mam pytanie. Jeśli mam utwór 2/2 i tempo określone jako allegretto. To jak powinnam ustawić metronom? Czy uderzenia powinny być na półnutę, czy na ćwierćnutę (choć utwór jest na 2/2, to w prawej ręce dominują ćwierćnuty – czasem jest jakaś półnuta lub dwie ósemki).
  Znalazłam informację, że allegretto to 104 – 120 uderzeń na minutę. I w utworach 4/4 to jest dla mnie jasne, że jedna ćwierćnuta to jedno uderzenie, ale jak to ma się do innego oznaczenia tempa? Byłabym wdzięczna za wyjaśnienie.

  • Allegretto jest tempem wykonywania utworu lub ćwiczenia w momencie, kiedy już mamy utwór czy też ćwiczenie opanowane, określone jest tak jak Pani napisała czyli 104-120 uderzeń na minutę.Ćwicząc utwór powinniśmy wykonywać w wolniejszym tempie niż jest sugerowane.Proponuje uderzenie metronomu ustawiać tak by najmniejsza wartość nuty w utworze była jako jedno uderzenie metronomu, bez względu na metrum.
   Jeśli mamy metrum 4/4 liczymy; 1,2,3,4 . Jeśli mamy metrum 2/4 liczymy w takcie 1,2 i na te liczenie powinniśmy ustawić metronom tak by wystukiwał nam na te liczby, czyli ćwierćnuty – TAK POWINNIŚMY USTAWIĆ METRONOM.Ale proponuje zrobić trochę  inaczej
   Jeśli w utworze znajdują się ósemki- ustawiamy metronom tak, by jedno uderzenie było na jedną ósemkę, wtedy na ćwierćnutę będziemy mieli dwa uderzenia, na półnutę cztery a na całą nutę osiem uderzeń.Takie ustawienie pozwoli na precyzyjne zagranie ósemek. Kiedy jesteśmy w stanie zagrać bez problemów, równo i precyzyjnie ósemki w utworze. Proszę ustawić tak metronom, by jedno jego uderzenie było na ćwierćnutę.Wtedy będziemy mogli wyćwiczyć i sprawdzić się czy możemy zagrać precyzyjnie dwie ósemki na jedne uderzenie metronomu.Jeśli wychodzi nam równo i bez problemu, to możemy sprawdzić nasze równe granie i umiejętności przez ustawienie metronomu tak by uderzał na półnutę. Jest to bardzo fajny sprawdzian na prawidłową grę uwzględniając wartości nut. Mam nadzieje ,że w jakiś sposób wyjaśniłem jak powinno ustawiać się metronom.Dotyczy to każdego metrum.

 2. XMC.pl pisze:

  Świetny artykuł, dzięki za info. Temat ciekawy i świetnie pozwalający rozwijać wyobraźnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *