Jak prawidłowo uczyć się online w „Muzycznej Edukacji”?

2 kwietnia 2020

Jak się uczyć?……by się nauczyć?

Bez względu na to jaki instrument wybierzesz, czy to będzie akordeon, keyboard czy gitara powinieneś przestrzegać kilku zasad.

Nauka online – w tym wypadku korzystanie z materiałów video  oraz  wskazówek  dotyczących lekcji różni się od tradycyjnej nauki z nauczycielem danego instrumentu.

Nie chce tu stawiać odpowiedzi na pytanie, która metoda jest lepsza , bo każda ma swoje zalety i wady.Chce przedstawić kilka wskazówek i porad, jak skutecznie i prawidłowo  się uczyć. Powinieneś się zaopatrzyć w słuchawki, jeśli nie posiadasz. Gra z metronomem powinna odbywać się ze słuchawkami oraz z podkładami muzycznymi w wypadku gry na gitarze.Z portalu możesz korzystać  posiadając komputer, tablet lub telefon.

Zacznijmy od początku…

1.Na stronie „1” zawsze znajduje się film video. Przed obejrzeniem lekcji video, pobierz plik znajdujący  się pod filmem. Są tam kolejne  punkty  przerabianej lekcji, wiadomości uzupełniające oraz plan codziennych ćwiczeń.Wydrukuj go i obejrzyj film.Po jego obejrzeniu ucz się z  filmem i wydrukowaną lekcją.

2.Lekcje są tak ułożone, żebyś krok po kroku budował prawidłowo swoje umiejętności, więc  przerabiaj punkty po kolei w każdej lekcji.

3. Każdy punkt z lekcji wymaga Twojego zaangażowania w ćwiczenie i poświęcenia mu określonej ilości czasu. Niedopuszczalne jest aby  ćwiczenie zagrać raz czy dwa razy i  uznać to za  prawidłową pracę z instrumentem.

4.Każde ćwiczenie powtarzamy wiele razy, nawet jeśli dobrze nam  wychodzi, to jednym z elementów dobrej nauki jest powtarzanie prawidłowe ćwiczeń, wręcz do znudzenia.

5 ZAWSZE ćwicz bardzo wolno i ćwiczenia wykonuj dokładnie.Sztuką jest  zagrać ćwiczenie w wolnym tempie ale poprawnie, a nie szybko i niechlujnie grając nieczysto i niedbale.

6.Pamiętaj o tym , aby powtarzać i utrwalać sobie wcześniejsze lekcje.

7. Dobrze opanuj wartości nut.

8. Dobrze opanuj wysokości nut.

9. Graj często z metronomem.

10.Wykonując ćwiczenie koniecznie licz na głos, nawet jeśli to Ci przeszkadza lub jest to dla Ciebie nie wygodne.

11.Na stronie 2 znajdziesz wszystko to co wydrukowałeś, czyli opis lekcji, wiadomości uzupełniające,  wskazówki jak ćwiczyć oraz „Ćwicz ze mną”-metronom do ćwiczeń.

Niektóre lekcje posiadają pliki do ściągnięcia.

12.Pamiętaj aby ćwiczyć codziennie.

Video-podręcznik „Krok po kroku”jest przeznaczony do nauki gry na gitarze, udostępniany jest na takich samych zasadach jak  lekcje gry na akordeonie i keyboardzie.

Co zrobić, kiedy masz problemy  z ćwiczeniem?

W takim wypadku zawsze możesz poprosić o pomoc z wyjaśnieniem problemu. Można to zrobić drogą mailową lub telefoniczną. Zawsze pomoc zostanie Ci udzielona. Często uczniowie przesyłają  filmiki video lub pliki mp3 z  nagranymi przez siebie ćwiczeniami , wtedy łatwo jest wskazać błędy, które wykonują i łatwiej jest wytłumaczyć uczącemu gdzie jest popełniany błąd.W sytuacji kiedy sobie z czymś nie radzimy zawsze potrzebna jest pomoc osoby , która podpowie gdzie popełniamy błędy. Zaoszczędzi Wam to czasu i nerwów 🙂

Kontynuacja nauki – Lekcje dla średniozaawansowanych.

Lekcje dla średniozaawansowanych przygotowywane są pod kątem umiejętności ucznia  w zależności od tego na jakim etapie nauki się znajduje. Są to lekcje dla osób, które już coś potrafią  ale chcą się uczyć dalej. Uczeń otrzymuje  na portalu „Muzyczna Edukacja” konto. Przygotowywane dla niego i udostępniane lekcje przerabia sam w domu, po wyćwiczeniu przesyła do nas w postaci filmu lub pliku audio (mp3) nagrane ćwiczenia celem sprawdzenia. Jeśli są błędy otrzymuje wskazówki jak je poprawić a jeśli jest potrzeba czasami otrzymuje dodatkowe ćwiczenia, by okiełznać problem z którym się borykał.

Najważniejsze w nauce to systematyczność  ćwiczeń, ciągłość w nauce oraz stawianie sobie coraz wyższej poprzeczki.

Udostępnij wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *