Po co grać gamy ?

16 lutego 2020

Większość osób zaczynających grę na jakimkolwiek instrumencie unika grania gam uznając ,że jest to im w ogóle nie potrzebne. Błędnie myśląc ,że to strata czasu i  zamiast tego osoby te skupiają się na zagraniu  prostych melodii, które starają się wygrać robiąc to nieudolnie i niewłaściwie. Myląc się wciąż i grając za każdym razem inaczej zamiast się rozwijać i iść do przodu osoby te stoją w miejscu i dalej się nie rozwiną, tak naprawdę nie umiejąc nic.A dlaczego?Dlatego ,że grając tylko same piosenki NIIGDY nie nauczycie się dobrze grać na żadnym instrumencie. Całe szkolnictwo muzyczne oparte jest między innymi na prawidłowym graniu gam.  Jeśli chcecie mieć to bardziej zobrazowane  to wyobraźcie sobie, że stoicie przed potężnym lasem i macie go całego  poznać.Co robicie? Idziecie jedną czy dwoma dróżkami tam i z powrotem, tam i z powrotem próbując  gdzieś dojść, niewiadomo gdzie. Muzyka to taki las, granie melodii to takie ścieżki którymi chcesz poznać las ale nie poznasz poruszając się  tą samą drogą. Granie Gam to poznawanie „takiego lasu muzyki ” punkt po punkcie, drzewo po drzewie itd. Znając dobrze „nasz las” poruszasz się po nim swobodnie , szybko, nie błądzisz i zawsze  dojdziesz tam gdzie chcesz. Dlatego niezbędne jest granie gam.

Korzyści z mozolnego grania gam;

1. Poznajesz lepiej harmonię.

2. Uczysz się prawidłowego opalcowania i techniki przekładania palców.

3.Palce rąk stają się bardziej elastyczne i zaczynasz coraz lepiej grać.

4. Zauważasz, że zaczynasz panować nad instrumentem a nie odwrotnie jak było do tej pory.

5.Mimowolnie zaczynasz się orientować   i zdobywasz wiedzę wiedząc ,że np gama A-dur ma 3 krzyżyki ( fis, cis, gis ).

6.Mniej się mylimy grając inne ćwiczenie i piosenki.

7.Nasze palce zaczynają się lepiej układać na klawiaturze, przez co poprawiamy estetykę grania również tą wizualną.

Gamy powinno się grać   zawsze wtedy kiedy ćwiczymy z instrumentem,. Pamiętajmy, że to nie chodzi o to ,żeby gamy  się nauczyć grać, tylko żeby je grać bardzo, bardzo często…. aż do  totalnego znudzenia. I wtedy zazwyczaj przychodzi taki moment, że wszystko  co inne gramy, czyli  ćwiczenia, piosenki zaczynają nam coraz lepiej wychodzi, mniej się mylimy.

Pamiętamy?- Gramy gamy!

Udostępnij wpis

Liczba komentarzy: 2

  1. NataliaM pisze:

    Jest błąd! A dur ma 3 krzyżyki, D ma tylko dwa – fis i cis

    • Bardzo dziękuję za czujność i zwrócenie uwagi, we wpisie chodziło oczywiście o gamę A-dur a nie D-dur. Błąd już jest poprawiony.Dziękuję jeszcze raz za zwrócenie uwagi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × 3 =