GITARA AKUSTYCZNA /CAŁY KURS/abonament

GITARA AKUSTYCZNA „KROK PO KROKU” VIDEO-PODRĘCZNIK

Lekcje przerabiaj po kolei, począwszy od lekcji pierwszej krok po kroku. Czytaj dokładnie wskazówki przy każdym filmie oraz informacje znajdujące się w każdej lekcji.Na 14 stronach znajduje się 14 lekcji.Na przedostatniej stronie znajdziesz metronom do ćwiczeń. Ostatnia strona to spis zawartości video-podręcznika. Powtarzaj ćwiczenia wiele razy i wracaj aby przypomnieć sobie wcześniejsze lekcje, staraj się grać również z filmami dostępnymi na lekcjach.

Lekcja 1

1 krok

Poznajemy nazwy strun

Gitara akustyczna ma sześć strun. Każda struna ma swoją nazwę.Nazwa struny to wysokość dźwięku, który odpowiada nazwie dźwięku o tej samej nazwie co dźwięki pianina. Uwaga! Struna „H” ma nazwę również „B”- w zachodnich krajach. Dlatego kupując struny lub strojąc gitarę tunerem spotkasz się z taką nazwą.

PAMIĘTAJ Struny E1, H2, G3 to struny wiolinowe.Struny E6, A5, D4 to struny basowe. Kolejność strun liczymy od dołu.

ĆWICZENIA Naucz się na pamięć nazw strun: E1, H, G, D, A, E6

2 krok

Stroimy gitarę

Przed każdym graniem na gitarze musimy ją nastroić. Jest wiele sposobów strojenia gitary. Można ją stroić od dźwięków innych instrumentów klawiszowych np pianino, akordeon, syntezator lub stroić od kamertonu. Obecnie najwygodniejsza forma i chyba najbardziej popularna jest strojenie TUNEREM -STROIKIEM. Poniższy film przedstawia jak nastroić swoją gitarę.

PAMIĘTAJ Gitarę stroimy zawsze przed każdym graniem!

ĆWICZENIA Po obejrzeniu filmu spróbuj nastroić swoją gitarę. Na początku ta czynność wymaga dużego skupienia i zabiera sporo czasu. Uważaj abyś “szukając dźwięku” nie przeciągnął za bardzo struny, powodem czego może być jej pęknięcie.

3 krok

Ćwiczenie 1- kostkowanie naprzemienne

KOSTKA DO GRY NA GITARZE

KOSTKA (PIÓRKO) – widoczna na zdjęciu wyżej służy do gry na gitarze akustycznej i elektrycznej. Istnieje wiele rodzajów kostek pod względem wielkości, materiału z którego została wykonana oraz grubością którą dobierz względem swojego uznania. Musisz spróbować jak grubą kostką najlepiej Ci się gra. KOSTKOWANIE jest bardzo ważnym ćwiczeniem dla początkującym. Ciężko jest kostkować jedną strunę nie zahaczając o sąsiednie.Praw ręka powinna być rozluźniona. Wykonując te ćwiczenie nie staraj się opierać o korpus gitary najmniejszym palcem.

PAMIĘTAJ Ćwiczenie te wykonuj kilka razy podczas codziennych ćwiczeń. Poświęć na nie czasu ok 5-10 minut.

Ćwiczenie wykonuj bardzo precyzyjnie, tak aby rękę przyzwyczaić do płynnych ruchów i tak ,żebyś zapamiętał odległość od struny do struny. Graj z liczeniem na głos. Kiedy słyszysz, że już dobrze Ci wychodzi, wykonuj te ćwiczenie bez patrzenia na rękę, która kostkuje.

4 krok

Kostkowanie z metronomem

METRONOM

METRONOM – urządzenie służące do ćwiczeń, pozwala na kontrole równego grania .Metronom na zdjęciu jest klasycznym metronomem istnieją również aplikacje na telefon(darmowe) z którymi również można ćwiczyć. Na koniec video-podręcznika jest strona z plikami metronomu w różnych tempach. W zasadzie większość ćwiczeń powinno się grać z metronomem. Spowoduje to wyrobienie sobie umiejętności równego grania. Urządzenie bardziej nas mobilizuje do precyzyjnego grania.Tylko on może nam pokazać, czy nasze umiejętności są coraz lepsze, czy stoimy w miejscu.

PAMIĘTAJ Ćwiczenie te wykonuj kilka razy podczas codziennych ćwiczeń.Poświęć na nie czasu ok 5-10 minut.

ĆWICZENIE Kostkowanie zacznij od wolnego tempa. Zwiększ później do umiarkowanego po to by dojść do szybkiego.Ćwiczenie wykonuj wiele razy aż dojdziesz do perfekcji.Wprowadź sobie dodatkowy element nie patrzenia na rękę, która wykonuje te ćwiczenie.

5 krok

Rozgrzewka czterech palców (ćwiczenie 2)

Teraz nauczysz się prawidłowo układać palce lewej ręki na gryfie.Nauczysz się grać ćwiczenie 2 z metronomem.Ćwiczenie te jest bardzo ważne w początkach gry na gitarze. Kształtuje palce oraz ich umiejętności do prawidłowego dociskania strun na gryfie.Ćwiczenie te będziemy wzbogacać o kolejne elementy w miarę zwiększania umiejętności. Po obejrzeniu filmu postaraj się je wykonywać samodzielnie. Zwróć uwagę na to by palce zostawały na strunach.

PAMIĘTAJ Ćwiczenie te wykonuj wiele razy ,aż zaczniesz wykonywać je zupełnie poprawnie i komfortowo.

ĆWICZENIA WPRAWKI -te należy wykonywać codziennie. Wykonuj je wiele razy zwracając uwagę na palce aby miały kształt “młoteczków’ oraz żeby zostawały na strunach. Prawa ręka kostkuje naprzemiennie.

TWOJE CODZIENNE ĆWICZENIA

ĆWICZ CODZIENNIE NA POCZĄTKU 2 X PO 15 MINUT. Z KAŻDĄ LEKCJĄ ĆWICZEŃ BĘDZIE PRZYBYWAĆ, WIĘC ZWIĘKSZAJ TEN CZAS 2 X 20 MINUT A PÓŹNIEJ 2 X 30 MINUT. BĘDZIESZ MIAŁ WTEDY NAJLEPSZE EFEKTY.OCZYWIŚCIE JEŚLI BRAK CI CZASU NA ĆWICZENIA – STARAJ SIĘ PRZYNAJMNIEJ CODZIENNIE MIEĆ KONTAKT Z INSTRUMENTEM.

  1. Naucz się na pamięć nazw strun.
  2. Naucz się stroić gitarę tunerem
  3. Ćwicz kostkowanie naprzemienne z metronomem w różnych tempach
  4. Ćwicz rozgrzewkę czterech palców z kostkowaniem naprzemiennym z metronomem.

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16