GITARA AKUSTYCZNA /CAŁY KURS/abonament

Lekcja 7

32 krok

Gama C-dur

GAMA C-DUR – to szereg dźwięków zagranych wg określonej skali muzycznej.W tym wypadku to nic innego jak do re mi fa sol la si do, które z pewnością znasz.

PAMIĘTAJ gamy powinno się grać bardzo często, zwracając uwagę na prawidłowe opalcowanie, jakość dźwięków oraz na to, żeby palce zostawały na strunach, podobnie jak w rozgrzewce.

ĆWICZENIA graj gamy bardzo często , zwróć uwagę na prawidlowe palce i jakość dźwięku. Kostkujemy przy tym naprzemiennie.

33 krok

Rytm ćwierćnutowy

RYTMY (BICIA) Podzielimy je ze względu na wartości rytmiczne. WARTOŚĆ -jest to długość trwania dźwięku. Ćwierćnuty liczymy do 1.Uderzenie metronomu ustawiamy na ćwierćnuty, będziemy liczyć zatem 1,2,3,4 .Na każde uderzenie metronomu prawą ręką gramy rytm. Na 1 -ręką w dół, na 2-ręką w górę, na 3-ręką w dół, na 4 -ręką w górę.Obejrzyj film i spróbuj tak zagrać z metronomem.

1
2
3
4

PAMIĘTAJ RYTM ĆWIERĆNUTOWY jest wtedy, kiedy na każdą ćwierćnutę grasz jedno uderzenie w struny.

ĆWICZENIA Graj rytm ćwierćnutowy razem z metronomem

34 krok

Rytm ósemkowy

Żebyśmy precyzyjnie mogli zagrać ósemki, wprowadzimy sobie pomocnicze „i”.Wtedy na „1” będziemy grać jedno uderzenie a na „i” drugie

PAMIĘTAJ RYTM ÓSEMKOWY jest wtedy kiedy na każde uderzenie metronomu (ćwierćnuty) gramy dwa uderzenia na gitarze- zazwyczaj jedno od góry, drugie od dołu.

ĆWICZENIA Rytm ósemkowy graj z metronomem – na jedno uderzenie metronomu gramy dwa uderzenia prawą ręką

35 krok

Rytm szesnastkowy

W rytmie szesnastkowym na jedno uderzenie metronomu musimy zagrać cztery uderzenia w struny prawą ręką naprzemiennie. Na „1” uderzamy dwa razy, na „i”- też dwa razy itd

PAMIĘTAJ -rytm szesnastkowy już jest trudnym rytmem i wymaga dużego skupienia i precyzji grania , aby nie wypadać z rytmu.W RYTMIE SZESNASTKOWYM uderzamy w struny 4 razy na jedno uderzenie metronomu.

ĆWICZENIA na początku do zagrania szesnastek z metronomem , musisz ustawić sobie tempo bardzo wolne ok T 45. Graj z metronomem.Później zwiększaj tempo

36 krok

Ćwiczenia akordowe

Ćwiczenia akordowe są wstępem do akordów barowych, są to doskonałe ćwiczenia na szybkie nauczenie się akordów barowych.

ĆWICZENIA Staraj się wykonywać te ćwiczenie bardzo precyzyjnie.Zacznij od tempa bardzo wolnego i systematycznie zwiększaj je. O ile ćwiczenie na akordach E-dur i a-moll może nie stanowić dużego problemu, to na akordzie d-moll będzie to duży problem. Staraj się ,ćwiczyć również i na tym akordzie.

TWOJE CODZIENNE ĆWICZENIA

1. Rozgrzewka czterech palców z przesunięciem 5 progów oraz z powrotem z metronomem

2.Gama C-dur ćwiczyć z prawidłowym opalcowaniem, zwracając uwagę na jakość dźwięku oraz na pozostawianie palców na strunach

3. Ćwiczyć rytm ćwierćnutowy z metronomem

4. Ćwiczyć rytm ósemkowy z metronomem

5. Ćwiczyć rytm szesnastkowy z metronomem

6.Ćwiczenia akordowe na akordach E-dur, a-moll i d-mol

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16